Berfin Bitirim-Muhabir

İstanbul'daki Kariye Camii'nin ibadete açılması dolayısıyla ziyaretin ertelenmesi çağrıları yapıldığı ifade edilirken konuya ilişkin olarak yanıt veren Miçotakis, “Ziyaret ertelenmemeli, zira iletişim kanallarının açık tutulması önemli. Benim Cumhurbaşkanı Erdoğan'a giderek Türkiye hükümetinin bu seçiminden duyduğum rahatsızlığı bizzat iletmem, Türk-Yunan ilişkilerinde son dönemde başardığımız ilerlemeleri yok edecek bir krizi yaratmamızdan çok daha iyidir” dedi.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Miçotakis, Türkiye'nin ve Yunanistan'ın temel görüşlerinden vazgeçmediğine vurgu yaparak buna rağmen ikili ilişkilerde olumlu bir atmosfer olduğunu belirtti.

Kariye Camii'nin Türkiye ile Yunanistan arasında ikili bir sorun olmadığını ifade eden Miçotakis, caminin çok önemli bir dünya kültürel mirası olduğunu ifade etti.

10 kişinin ölümüne neden olmuştu! Otobüs şoförü tutuklandı 10 kişinin ölümüne neden olmuştu! Otobüs şoförü tutuklandı

RUSYA-UKRAYNA ARASINDAKİ SAVAŞA DEĞİNDİ

Yunanistan'ın Ukrayna'ya S-300 hava savunma sistemleri vermesi ile ilgili konuşan Miçtoakis, Ukrayna'nın yenilmesi halinde Rusya tehlikesinin Avrupa'ya daha çok yaklaşacağını, bu nedenle Ukrayna'nın Rusya ile arasındaki savaşı kazanmasını istediğini dile getirdi.

Miçotakis, bu çerçevede Yunanistan'ın kendisinin ihtiyaç duymadığı askeri mühimmatı Ukrayna'ya verdiğini ancak bunun ülkenin caydırıcı gücünü etkileyemeyecek şekilde planlandığını tek tek açıkladı.

Editör: Berfin Bitirim