Gazze ve Filistin’de kalıcı ateşkesin sağlanması için diplomasi trafiği devam ediyor.

KKTC Cumhurbaşkanı resepsiyon verdi KKTC Cumhurbaşkanı resepsiyon verdi

Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Sisi ile ülkeyi ziyaret eden Burns, başkent Kahire'de bir araya geldiği duyuruldu.  Sisi ve Burns ikilisi Gazze'de ateşkesin sağlanması için sarf edilen ortak çabaları ele aldı.

ASKERİ SALDIRILARIN DEVAM ETMESİNE KARŞI ÇIKTI

Sisi, Burns ile yaptığı görüşmede İsrail'in, Gazze Şeridi'ne yönelik askeri saldırılarının devam etmesine karşı olduklarını vurguladı.

‘İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM’ÜN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Sisi, bölgedeki çatışmanın genişlemesini önlemek için ciddi ve etkili adımlar atmak gerektiğine ve Filistin meselesinin adil ve kapsamlı bir şekilde çözülmesi çerçevesinde iki devletli çözümün uygulanmasının önemine dikkati çekti.

BURNS ÇABALARI TAKDİR ETTİ

Burns'un da Mısır'ın Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması ve insani yardımların gönderilmesi için sarf ettiği çabaları takdir ettiğini ifade ettiği aktarıldı.

MÜZAKERELERİN YENİ TURU ÖNCESİNDE YAPILANLAR

Gazze'de ateşkes için müzakerelerin yeni turu öncesinde CIA Direktörü William Burns liderliğinde bir heyetin Mısır'a geldiği bildirilmişti.

DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR

Esir takası konusunda anlaşmaya varılması, ateşkesin sağlanması için Tel Aviv ile Hamas arasında gelecek günlerde Mısır ve Katar'ın arabuluculuğunda dolaylı müzakerelerin tekrar yapılması bekleniyor.

ŞİN-BET’İN DİREKTÖRÜ VE MÜZAKERE HEYETİ’NDEN MISIR ZİYARETİ

İsrail İç İstihbarat Teşkilatı Şin-Bet'in (Şabak) Direktörü Ronen Bar liderliğindeki İsrailli müzakere heyeti, esir takası müzakereleri ve Refah Sınır Kapısı'nın idaresi hakkındaki görüşmelere katılmak üzere önceki gün Mısır'a gitmişti.

HAMAS’TAN AÇIKLAMA

Hamas ise İsrail'in Gazze Şeridi'ne saldırılarını durdurmak için anlaşmaya varmak adına olumlu ve esnek bir tutum sergilediklerini, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ise müzakerelerin önündeki engelleri artırdığını belirtmişti.

Kaynak: AA