Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu kararın İsrail'in Filistinli sivillere yönelik artan saldırganlığı nedeniyle geldiği belirtildi.

Açıklamada, “Bu, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki Filistinli sivillere yönelik saldırılarının ciddiyetinin ve kapsamının kötüleştiği, sivillerin doğrudan hedef alınması ve Şerit'teki altyapının tahrip edilmesi dahil olmak üzere Filistin halkına karşı devam eden sistematik uygulamaların ışığında geliyor” ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, İsrail'i yükümlülüklerine uymaya ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde insani ve yardım yardımlarına erişimin sağlanmasını gerektiren UAD tarafından çıkarılan geçici tedbirleri uygulamaya çağırdığını belirtti.

Yemen'deki Husiler ellerindeki esirlerden 100'ünü serbest bırakacak Yemen'deki Husiler ellerindeki esirlerden 100'ünü serbest bırakacak

Ayrıca İsrail güçlerinin Filistin halkına karşı herhangi bir ihlalde bulunmaması da talep edildi.

Söz konusu açıklamada BM Güvenlik Konseyi ve uluslararası taraflara Gazze Şeridi'nde ateşkes sağlanması, Refah'taki askeri operasyonların durdurulması ve Filistinli sivillere gerekli korumanın sağlanması için acil harekete geçme çağrısı yinelendi.