LEYLA İLHAN-MUHABİR

ABD'li yetkililer dün yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın Ukrayna'nın Amerika tarafından sağlanan silahları Rusya topraklarındaki hedeflere karşı kullanmasına yönelik kısıtlamaları kaldırdığını, ancak bunun yalnızca Harkov bölgesini savunmak için geçerli olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna'nın Rusya'daki hedefleri vurmak için silah kullanmasına izin vermesi halinde "ciddi sonuçlarla" karşılaşılacağı tehdidinde bulundu.

NATO Genel  Sekreteri Jens Stoltenberg, Prag'daki NATO dışişleri bakanları toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, "Müttefiklerin Ukrayna'ya birçok farklı şekilde destek vermesini memnuniyetle karşılıyorum, ancak ayrıntılara girmeyeceğim" ifaderlerini kullandı 

Norveç 30 bin ton tahıl stoklayacak Norveç 30 bin ton tahıl stoklayacak

Stoltenberg, "Ukrayna'nın meşru müdafaa hakkı vardır ve bu, Rusya içindeki meşru askeri hedefleri vurma hakkını da içerir. Uzun zamandır NATO müttefikleri Ukrayna'ya destek sağladığında bizi bunu yapmamamızla tehdit ediyor" dedi.

Stoltenberg ayrıca şu ifadeleri kullandı:

"Bu, Putin ve Moskova'nın NATO müttefiklerinin kendilerini savunmak için Ukrayna'ya destek vermelerini engelleme çabalarının bir parçası ve bir kez daha Ukrayna'nın meşru müdafaa hakkı var ve bizim de Ukrayna'ya yardım etme hakkımız var."

Ukrayna güçleri Harkov bölgesine Moskova'nın saldırısını durdurmaya çalışıyor.

Ukrayna'ya uzun menzilli Taurus füzeleri vermeyi reddeden Almanya, Kiev'in sınırı geçmesine izin verme konusunda uzun süredir isteksiz olmasının ardından tutumu konusunda belirsiz.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, "Meşru müdafaa hakkının destek hattımız olduğunu başından beri açıkça belirttik ve NATO'nun bu savaşa sürüklenmemesi için her şeyi yapıyoruz." dedi.

Çek Dışişleri bakanı Jan Lipavsky, "Bu saldırıların Ukrayna topraklarında gerçekleşmeden önce durdurulması mantıklıdır" ifadelerini kullandı.

Litvanya'nın üst düzey diplomatı Gabrielius Landsbergis, Ukraynalıların "hedefleri belirleme konusunda kesinlikle yetenekli olduklarını" söyledi.

Editör: Leyla İlhan