Gökhan Erek / Muhabir

Hakkâri Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'ın, Van’da gözaltına alınmasının ardından, İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Akış’ın görevden uzaklaştırıldığı ve belediye başkanlığına ise Hakkâri Valisi Ali Çelik'in vekâleten getirildiği kamuoyu ile paylaşıldı.

ÖZGÜR ÖZEL: KAYYIM GÖREVLENDİRMESİ GERİ ÇEKİLMELİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel de sosyal medya hesabı Twitter (yeni adıyla X) üzerinden yaptığı paylaşımda “Hakkâri Belediyesi'ne sabah saatlerinde bir operasyon yapılarak, Belediye Başkanının gözaltına alınmasını ve 10 yıl önce başlamış ve halen süren bir davası gerekçe gösterilerek kayyım atanmış olmasını reddediyoruz. Yaşananlar, henüz 2 ay önce tecelli etmiş Hakkâri halkının iradesini yok saymaktır. Kayyım görevlendirmesi geri çekilmelidir.Demokrasinin ve halk iradesinin yanında, kayyım anlayışının karşısındayız!” açıklamasını yaptı. 

NEDİM ŞENER: TÜM SİYASİ HAYATINI PKK/DEM İLE İŞBİRLİĞİNE BAĞLAYAN CHP’Lİ ÖZGÜR ÖZEL…

 Gazeteci Nedim Şener de Özel’in paylaşımının altına yaptığı yorumda “Tüm siyasi hayatını PKK/DEM ile işbirliğine bağlayan CHP’li Özgür Özel beklenen açıklamasını yapmış; Kayyum’a karşıymış. Asıl şu suçlardan yargılanan bir PKK’lının Hakkâri’de aday yapılması halkın iradesine hakarettir.” ifadelerini kullandı.

Şener, Akış yargılandığı suçları ise şu şekilde sıraladı:

1) PKK/KCK yapılanmasında üst düzey görev almak,

Bakan Fidan, Ermenistan Dışişleri Bakanı ile görüştü Bakan Fidan, Ermenistan Dışişleri Bakanı ile görüştü

2) Örgüt adına sözde sorgulamalar yapmak,

3) Örgüt adına sözde vergi toplamak,

4) Yasadışı yürüyüşe katılmak,

5) Terörist cenazesi gibi eylemleri organize ederek eylemlere katılım sağlamak amacıyla halka ve esnafa baskı yapmak,

6) Kepenk kapatmaya karşı çıkan esnafı PKK terör örgütü adına tehdit etmek,

7) PKK Bölücü Terör Örgütü'nün mahalle komisyonlarında da yer almak ve aynı zamanda sorumlusu olduğu, kırsalla irtibatını sürdürmek,

8) Küçük yaştaki çocukları ideolojik söylemlerle kandırarak örgüte katılımını sağlamak,

9) Hakkâri merkezinde yardım ve yataklık faaliyetlerini sürdürmek, örgütün kırsal alanından merkeze eylem amaçlı gelen teröristleri evinde barındırmak,

10) PKK Terör Örgütü'nün kırsal alanındaki kamplarına giderek orada üst düzey örgüt mensuplarıyla görüşmek,

11) Hakkâri merkezinde örgüt karşıtı olan vatandaşları sözde vergi adı altında haraca bağlamak ve örgütten aldığı talimatlarla vatandaşları tehdit etmek.

Muhabir: Gökhan Erek