ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'in Refah'a girmesi halinde bazı silahların sevkiyatını durduracaklarını söyledi. İsrail'in "güvenliğini" destekleyeceklerine vurgu yapan Biden, Gazze'de insani krizin daha da kötüye gideceği endişesiyle böyle bir tutum sergileyeceklerini belirtti. İsrail cephesinden Biden'ın sözlerine tepki geldi.

Netanyahu, ABD silah sevkiyatını durdursa da kendilerine engel olamayacaklarını söyledi. İsrail Başbakanı, "Eğer yalnız kalmamız gerekiyorsa, yalnız kalacağız. Gerekirse tırnaklarımızla savaşırız. Ama tırnaklarımızdan çok daha fazlasına sahibiz." şeklinde konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri, batılı devletler arasında İsrail'in Gazze'de büyük bir insani krize yol açan saldırılarına en çok destek veren ülke. Ancak son dönemde Biden, ülke çapında yapılan eylemler ve kongreden gelen tepkiler nedeniyle üzerinde büyük bir baskı hissediyor. Bu baskı, yaklaşan ABD seçimleri öncesinde Biden'ı Gazze konusunda yeni bir açıklama yapmaya sevk etti. 

"İHTİYACIMIZ KADAR SİLAHA SAHİBİZ"

İsrail'in en üst düzey askeri sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, silah sevkiyatının durdurulmasının pratik olarak pek etkili olmayacağını ileri sürdü. Hagari, "Ordunun planladığı görevler ve Refah'taki görevler için de mühimmatı var - ihtiyacımız olana sahibiz" ifadesini kullandı.

Gözü dönmüş İsrail'in Refah saldırısının ardından ABD'den açıklama! "İçler acısı..." Gözü dönmüş İsrail'in Refah saldırısının ardından ABD'den açıklama! "İçler acısı..."

Öte yandan, İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Biden'ın açıklamalarına ilginç bir şekilde tepki gösterdi. Ben-Gvir, X'teki (Twitter) paylaşımında "Hamas" ve "Biden" kelimeleri arasında bir kalp emojisi koydu. Bu şekilde Hamas ile Biden'ın aynı fikirde olduğunu savundu. 

Bu arada, Ben-Gvir ve Netanyahu'nun koalisyonundaki diğer aşırı milliyetçi üyeler Refah'a kara harekatı yapılmaması halinde hükümeti düşürmekle tehdit ediyor.

Refah'ta 1,3 milyondan fazla Filistinli yaşarken, Mısır sınırındaki bölge Gazze'nin diğer bölgelerinden savaştan kaçan Filistinlilerin sığındığı tek liman konumunda.

Kaynak: BBC