Gökhan Erek / Muhabir

İstanbul’un Fethi’nin 571. yılı dolayısıyla toplumun farklı kesimlerinden açıklamalar gelmeye devam ediyor. 

“BÜYÜK BİR COŞKUYLA KUTLUYORUZ”

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş da sosyal medya hesabı Twitter (yeni adıyla X) üzerinden yaptığı açıklamada, “Sultan II. Mehmet Han’ın komutasında, aziz ecdadımızın destansı mücadelesiyle, İstanbul’un fethinin 571’inci yıl dönümündeyiz. Dünya tarihinin dönüm noktalarından biri olan bu günü büyük bir coşkuyla kutluyoruz.” dedi. 

“İSTANBUL HOŞGÖRÜ BAŞKENTİ HALİNE GELMİŞTİR”

Kurtulmuş, büyük zaferle, Doğu ve Batı medeniyetlerinin kesiştiği kadim şehrin ilmin, barışın, sevginin ve adaletin merkezi olduğunu belirterek, paylaşımını şu şekilde sürdürdü, “İstanbul, farklı kültürlerin, dinlerin ve milletlerin bir arada yaşadığı bir hoşgörü başkenti hâline gelmiştir.”

“İSTANBUL FETHİ SADECE ASKERİ VE SİYASİ BİR BAŞARI DEĞİLDİR”

Fethin sadece askeri ve siyasi bir başarı olmadığını vurgulayan Kurtulmuş,  “Aynı zamanda bilim, sanat ve kültürde yeniden doğuşun başlangıcıdır. İstanbul’un fethiyle birlikte, dünya tarihine yön veren medeniyetimizin temelleri sağlamlaşmıştır.” ifadelerini kullandı. 

“AZİM VE KARARLILIKLA ÇALIŞIYORUZ”

Kendilerinin de bugün, birlik ve beraberlik içinde, ecdattan miras aldıkları  bu kutlu mücadele ruhunu yaşatmak için azim ve kararlılıkla çalıştıklarını aktaran Kurtulmuş, paylaşımını şu şekilde sonlandırdı, “Bu vesileyle, Fatih Sultan Mehmet Han ve fethin kahramanlarını rahmetle, minnetle ve şükranla anıyoruz. Büyük fethin yıl dönümünde, milletimizin her ferdine esenlikler diliyor, dayanışma ruhuyla geleceğe umutla bakmamız gerektiğini hatırlatmak istiyorum.29 Mayıs İstanbul’un Fethi kutlu olsun!” 

Muhabir: Gökhan Erek