ABD'nin Ohio eyaletinde yaşayan lüks emlak milyarderi ve derin deniz kaşifi Larry Connor, Titanik'i keşfetmek için bir denizaltıyla seyahat etmeyi planlıyor. Larry Connor ve Triton Submarines'in kurucu ortağı Patrick Lahey, Kuzey Atlantik Okyanusu'ndaki gemi batığını görmek için yaklaşık 3 bin 800 metre (12 bin 467 ft) derinliğe denizaltıyla dalış yapmak istiyor.

Connor'ın şirketinin sözcüsü yaptığı açıklamada, önerilen yolculuğun ancak geminin bir denizcilik organizasyonu tarafından tamamen onaylanmasının ardından gerçekleşeceğini söyledi.

İtalya'da Filistin destekçileri Cenova Limanı'nı araç girişine kapattı İtalya'da Filistin destekçileri Cenova Limanı'nı araç girişine kapattı

Connor ve Lahey, 2021'de de bir denizaltıyla Mariana Çukuru'ndaki Challenger Deep ve Sirena Deep'e doğru dalış yapmıştı. Yaklaşık 36 bin ft yani 11 bin metre derinliğe sahip olan Mariana Çukuru, Dünya'nın deniz tabanındaki en derin noktası olarak kabul ediliyor. 

Söz konusu denizaltı seferi için herhangi bir tarih açıklanmadı. 

TRITON 4000/2 ABYSSAL EXPLORER ADLI DENİZALTIYLA DALACAKLAR

İkili, "Triton 4000/2 Abyssal Explorer" adlı bir denizaltıyla Titanik enkazına dalmayı planlıyor (4000, aracın güvenli bir şekilde konuşlandırılabileceği metre cinsinden derinliği ifade ediyor). 

Connor, Triton seferi hakkında Wall Street Journal'a verdiği demeçte, "Dünya çapındaki insanlara, okyanusun son derece güçlü olmasına rağmen, doğru şekilde giderseniz harika, keyifli ve gerçekten hayat değiştirebileceğini göstermek istiyorum." dedi. 

OCEANGATE TİTAN FACİASININ ÜZERİNDEN YAKLAŞIK 1 YIL GEÇTİ

OceanGate tarafından geliştirilen ve işletilen Titan denizaltısı, karbon fiber malzemeyle donatılmıştı ve Titanik enkazının bulunduğu okyanus tabanının derinliklerine inme yetkisi aslında yoktu. Zira enkaza nazaran çok daha yüzeyde olan yalnızca 1.300 metreye kadar dalış sertifikasına sahipti.

Haziran 2023'te gemi Titanik enkazına giderken patladı. OceanGate'in genel müdürü Stockton Rush (61), diğer dört yolcuyla birlikte gemide öldü. Ölen diğer isimler ise; İngiliz-Pakistanlı iş insanı Shahzada Dawood (48), oğlu Suleman (19), İngiliz iş insanı Hamish Harding (58) ve eski Fransız donanması dalgıcı Paul-Henry Nargeolet (77) idi. 

OceanGate CEO'su Rush, konu güvenlik olduğunda sınırları zorlamasıyla biliniyordu ve Titan'la ilgili olası sorunlar hakkında danışmanlardan gelen birçok uyarıyı görmezden gelmişti.

Öte yandan, Titan faciasına ilişkin ABD ve Kanadalı yetkililerin soruşturmaları devam ediyor.

Facianın ardından OceanGate, faaliyetlerini durdurdu.

Kaynak: BBC