Magandalık. Son yıllarda hiç gündemimizden düşmeyen bir kelime. Sonu gelmiyor. Artık önüne bir kelime koyuyoruz ve maganda diyoruz. Trafik magandası, düğün magandası…

İstanbul Pendik’te yaşanan olay, magandalıkta başka bir nokta. Nereden geldiği belli olmayan kurşun genç adamın ensesinden girdi, dişine çarpıp ağızında kaldı. Kurşun, ağzında çok net görülürken hemen çıkarılmadı. Kurşunun vücudundan çıkıp gitmeme nedeni, dişine çarpıp dişini de kırıp geri dönmesi. Tam bir mucize. Öldürmeyen Allah öldürmüyor. Kendisi de o kadar şaşkın ki. Kim böyle bir durum karşısında şaşırmaz ki? Gerçekten alacağı nefes, içeceği su varmış.

18 YAŞINDAKİ GENCİN METANETİ

18 yaşındaki Aykan Yazar durumu şöyle anlatmış.

Arkadaşımla birlikte eve doğru gidiyorduk. Uzaktan silah sesleri gelmeye başladı. Sesler gelmeye başlayınca dedim ki arkadaşıma, 'Silahlarla gelmeye başlarlarsa direkt çimenlere atlayalım ki bize bir şey yapmasınlar'. Yanımızdan bir araba geçti, silah sesi geldi. Ben, bir anda hissettim vurulduğumu. Koşmaya başladım, arkadaşım da koşuyor. Ama ben yüzümü kapattım. Ben yüzümü bir açtım, kanlar dökülmeye başladı. Arkadaşım korktu bayağı. 'Sakin ol, ambulansı arayın.' dedim. Ambulans geldi, direkt aldılar beni. Mermi boynumdan giriyor, hiçbir damara değmeden dişimin oraya çarpıp duruyor.”

NEREDEN GELDİĞİ BELLİ OLMAYAN KURŞUNLAR…

2023-2024 yılları arasında manganda kurşunu ile onlarca insan yaşamını yitirdi.

*Şanlıurfa Ceylanpınar’da, hamile kadın hayatını kaybetti.

*Samsun’daki kına gecesinde, maganda kurşunu can aldı.

*Ankara’daki düğünde, kurşun isabet etti ve hayatını kaybetti.

*İstanbul’da kurban kesim alanında, nereden geldiği belli olmayan kurşun kasabı öldürdü.

*Kırıkkale’deki düğünde, baba kızının düğününde hayatını kaybetti

*Trabzon’daki asker uğurlama töreninde, yaşamını yitirdi.

Ve benzeri, ve benzeri, ve benzeri….Sadece yerleri farklı, yaşanan büyük acı

MAGANDA HABERLERİNİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR

Sadece bunlar mı? Elbette hayır…Medyaya düşen maganda haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Çoğu hayatını kaybediyor ya da yatağa mahkûm kalınıyor. Çocuklar öksüz kalıyor, anneler evlat acısı yaşıyor. Babalar veya dedeler çocuklarının, torunlarının en mutlu gününde büyük acı yaşıyor. Artık bunlara bir son vermek gerekiyor. Artık silahı bırakmak gerekiyor.

Pendik olayı bir son olsun inşallah…

SİLAHLA ZEVK OLMAZ!

Silahla zevk olmaz. Magandaları uyaralım. İster trafikte, ister düğünde, ister kınada, ister bir eğlencede, isterse bir asker uğurlamada üzücü olaylar yaşatacak görüntülere izin vermeyelim. Kendisi gibi çocuğunu, eşini, kızını maganda yapmak isteyen ebeveynlere de izin vermeyelim.

Allah hiç kimseyi ‘yorgun mermi ve maganda kurşunu’ illetine maruz bırakmasın…