Gökhan Erek / Muhabir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beşar Esad ile yapılacak görüşmeler hakkında "Suriye ile yeniden diplomatik ilişkileri kurmamak için bir sebep yok. Geçmişte nasıl yaptıksa yine yapabiliriz." açıklamasını yaptı.

Yeniden Refah Partisi Elmalı İlçe Başkanı Türkmen istifa etti Yeniden Refah Partisi Elmalı İlçe Başkanı Türkmen istifa etti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel ise Esad ile görüşmek için Şam'a gideceğini belirterek, "Türkiye ile Esad'ın bu sorunu çözüp, Avrupa'dan kaynağın bulunması için inanılmaz gayret sarf edeceğim. Bu konuda en büyük kampanyayı da yapacağız yeter ki Türkiye'de sığınmacı meselesinden kurtulmak üzere herkes iradesini göstersin." ifadelerini kullandı.

PROF. DR. ARIBOĞAN’DAN SURİYE VE ESAD AÇIKLAMASI

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan da TV100 ekranlarında yayınlanan Duygu Gözde Arslan'ın Günün Rotası Programı'nda Esad ile görüşmeler ve Esad hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"ORTADA BİR SUÇLU VARSA ESAD'TIR"

Hükümet kanadının Suriye ile görüşme eğiliminde olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Arıboğan,  "Aslında bakarsanız Esad şunu biliyor; En zayıf zamanında, iç savaşı kendisi çok kötü yönettiği için Suriye bu hale geldi. Hep başkaları suçlanıyor ama ortada bir suçlu varsa Esad'tır. Bir ülke iç savaşa giriyorsa bir ülke başkaları tarafından askerleri içeriye girip o ülkenin kontorlünü ele geçirip iyi yönetiyorsa o ülke yönetilememiş demektir." şeklinde konuştu. 

YAŞANANLARIN SEBEBİ YANLIŞ MÜDAHALE

Bazı insanların Beşar Esad'ı piru pak olarak bir yere konumlandırdıklarını anımsatan Prof. Dr. Arıboğan, "Sanki adam harikaydı, dışarıdan gelen şeyler bu hale getirdi. Hayır onun yanlış müdahalesi, Arap Baharı sırasında başlayan halk hareketlerine yönelik yanlış müdahalesi, halkının lideri olamaması ve zayıflığı nedeniyle bu hale geldi ve onun arkasına Ruslar girmeseydi de daha farklı bir noktaya gelecekti."

Kaynak: aslında.com