Berfin Bitirim-Muhabir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Fahrettin Koca'dan boşalan Sağlık Bakanlığı görevine İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu atandı. Bu gelişmenin ardından Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'nun kim olduğu en çok merak edilen konulardan biri oldu. 

Sizler için Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'nun hayatına ilişkin detayları araştırdık. Peki Prof. Dr. Kemal Memişoğlu kimdir, kaç yaşında? Prof. Dr. Kemal Memişoğlu'nun eski görevi nedir? İşte konuya ilişkin detaylar...

PROF. DR. KEMAL MEMİŞOĞLU KİMDİR?

Rizeli olan Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, 1966 yılında Trabzon’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1990 yılında mezun olan Memişoğlu, 1995 yılında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanlığı'nı tamamladı. 1996-1998 yılları arasında SSK Konya Ereğli Hastanesi, PTT Hastanesi ve Bursa Askeri Hastanesi'nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yaptı.

1999-2000 yıllarında Miami Üniversitesi'nde Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon Ünitesi'nde bulunan Memişoğlu, 2000-2002 yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı'nda Başasistanlık yaptı. 2002 sonunda PTT Hastanesi'ne Başhekim olarak atanan Memişoğlu, 2008'de Genel Cerrahi Doçenti oldu.

Beykent Üniversitesi'nde 2007 yılında başladığı Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında bitiren Memişoğlu, 2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi olarak görev yaptı. 2012'de İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atanan Memişoğlu, 2014'te aynı birliğin Genel Sekreteri oldu.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Nepal'deki uçak kazası için taziye mesajı Dışişleri Bakanlığı'ndan Nepal'deki uçak kazası için taziye mesajı

2016 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fatih Sultan Mehmet Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi'nde Genel Cerrahi Öğretim Üyesi olarak Profesör kadrosuna atandı. Ekim 2016'dan bu yana İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü görevini yürüten Memişoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

PROF. DR. MEMİŞOĞLU'NUN İLK AÇIKLAMASI

Atama kararı sonrası sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Memişoğlu, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirleriyle Türkiye Cumhuriyeti'nin 53. Sağlık Bakanı olarak atanmış bulunmaktayım. Vatanımız ve milletimiz için bu onurlu göreve beni layık gördüğü için Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Görevimin gerektirdiği ağır sorumluluğu hakkıyla ifa edebilmek için var gücümle çalışacağım. Allah utandırmasın. Saygı ve hürmetlerimle" ifadelerini kullandı.

Editör: Berfin Bitirim