Burcu Balta - Özel Haber

Iğdır'da elektrik trafo yangınında mahalle karanlığa gömüldü Iğdır'da elektrik trafo yangınında mahalle karanlığa gömüldü

Karadeniz'e kıyısı olan Karasu, Kocaali ve Kaynarca ilçelerinin sahillerinde yoğun dalga ve rip akıntısı etkili olmaya devam ediyor.

Kaymakamlıklarca, elverişsiz şartlar dolayısıyla 3 ilçede denize girişler yasaklandı.

Sahillerde görev yapan Büyükşehir Belediyesi cankurtaran ekipleri, bayrakları kırmızıya çevirerek denize girilmemesi konusunda uyarıda bulunuyor.

RİP AKINTISI NEDİR?

Rip akıntısı bir diğer adıyla çeken akıntı olarak bilinir. Denizden gelen bu tehlike, her yıl yüzlerce kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına ya da hayatını kaybetmesine sebep oluyor.

Bu akıntı, profesyonel yüzücülerin bile karşı koyamayacağı güçtedir.

Rip akıntısı ya da çeken akıntılar, deniz dibindeki kum tepelerinden kırılan dalgaların çukur bölgelere hareket etmesinden meydana gelir. Deniz suları kıyıdan açığa doğru hızla hareket eder ve dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artmış olur.

Rip akıntısı en çok rüzgarlı, dalgalı, fırtınalı havalarda ve Karadeniz sahillerinde görülür.  Bu akıntılar dibe çekmez ve yüzen kişiyi kıyıdan açığa doğru sürükler.

Kaynak: aslinda.com