Berfin Bitirim-Muhabir

Şanlıurfa'nın Eyyübiye ilçesinde sahipsiz köpeklerin kuduz taşıdığı belirlenince, Batıkent ve Payamlı mahallelerinde acil karantina önlemleri alındı. 4 Haziran'da Batıkent Mahallesi'nde Mustafa Şahin, sahipsiz bir köpeğin saldırısına uğrayarak kol ve bacağından yaralandı. Balıklıgöl Devlet Hastanesi'nde tedavi edilen Şahin taburcu edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan G7 Liderler Zirvesi paylaşımı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan G7 Liderler Zirvesi paylaşımı

Bundan sadece birkaç gün önce, 30 Mayıs'ta, kırsal Payamlı Mahallesi'nde 16 yaşındaki Ufuk K. de sahipsiz bir köpeğin saldırısına uğradı ve köpeğin kuduz olduğu anlaşıldı. Her iki olayın ardından, valilik her iki mahallede karantina uygulaması başlattı ve girişlere "Dikkat kuduz risk bölgesi" tabelaları asıldı.

VALİLİK OLAYA EL ATTI

Şanlıurfa Valiliği, kentteki sahipsiz hayvanların toplanması, rehabilite edilmesi ve tedavi süreçleri ile ilgili acil bir toplantı gerçekleştirdi. Vali Hasan Şıldak, kuduz vakalarının şehir merkezinde büyük bir risk oluşturduğunu vurgulayarak, tüm kamu kurumları ve belediyelere, sokak hayvanlarının kuduz aşısı ile aşılanması için seferberlik anlayışıyla çalışmalarını talimat verdi.

KUDUZ HASTALIĞI İLE İLGİLİ BİLGİLER

Kuduz, genellikle hayvanların ısırması veya tırmalaması sonucu insanlara bulaşan viral bir enfeksiyondur. Rabies virüsü olarak bilinen bu virüs, merkezi sinir sistemine saldırarak beyin iltihabına yol açar ve tedavi edilmezse neredeyse her zaman ölümcüldür. Belirtiler arasında ateş, baş ağrısı, halsizlik, kas spazmları ve yutma güçlüğü bulunur. Isırılan veya tırmalanan kişinin en kısa sürede tıbbi yardım alması ve kuduz aşısı yapılması hayati önem taşır. Kuduz hastalığının önlenmesinde, hayvanların aşılanması büyük bir rol oynar.

Editör: Berfin Bitirim