1990'lı yıllara damga vuran Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), 14 yıllık aranın ardından üçüncü kez kurularak yeniden siyaset sahnesine döndü. Parti, 2010 yılında Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile birleşerek varlığını sona erdirmişti. 

SHP'nin yeniden kurulmasıyla birlikte gözler aktif siyasete ilgisini kaybetmeyen ve çıkışları ile sık sık gündeme gelen eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na çevrildi. Kılıçdaroğlu, genel başkanlıktan ayrılmasının ardından Ankara'da ofis açmıştı. CHP eski Milletvekişi Burcu Köksal, Ayfonkarahisar Belediye Başkanı seçilmesinin ardından ilk olarak Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etmişti. CHP içinde bir grubun Kılıçdaroğlu ile bağı kopmazken SHP'nin yeniden kurulması akıllara soru işaretleri getirdi. 

Ahmet Davutoğlu: Devlet içinde ciddi bir tehlike görüyorum Ahmet Davutoğlu: Devlet içinde ciddi bir tehlike görüyorum

ADRES KARANFİL SOKAK

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre parti, 28 Haziran 2024 tarihiyle itibarıyla yeniden kuruldu. Yeni kurulan SHP'nin adresi, Yargıtay'a "Meşrutiyet Mahallesi, Karanfil Sokak, Çankaya, Ankara olarak bildirildi. SHP'nin kuruluş tarihi ise Yargıtay kararına göre 28 Haziran 2024. 

Ekran Resmi 2024 07 08 16 C2Ha

ÜÇÜN KEZ KURULDU

SHP, 1995'te Murat Karayalçın'ın liderliğinde kurumsal kimliğini feshedip CHP'ye katılmıştı. 2002'de Karayalçın, partiyi tekrar kurup CHP'de Deniz Baykal muhaliflerini bir araya getirmişti. Karayalçın, SHP'den ayrılıp CHP'den 2009'da Ankara Büyükşehir adayı olmuş ve genel başkanlık görevini Hüseyin Ergün devralmıştı. Ergün, partiyi 2010'da Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) birleştirmişti. SHP, böylece üçüncü kez kurulmuş oldu.

KARAYALÇIN "DOĞRU BULMAM" DEMİŞTİ

Mayıs 2023 seçimleri sonrasında CHP'de yaşanan değişim tartışmaları, SHP'nin yeniden kurulacağı iddiasını gündeme getirmişti. Eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın ise konuyla ilgili olarak, "Son Genel Başkan olarak SHP'nin yeniden açılmasını düşünenler varsa, bunun yanında olmam ve doğru bulmam" demişti.

Editör: Merve Çoban