Berfin Bitirim-Muhabir

Güneş'te 10 Mayıs'ta meydana gelen patlama gündemin en önemli konularından biri haline geldi. ABD'de bulunan Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), elektronik cihazlarda ve elektrik şebekelerinde olası kesintilerinin görülebileceğine ilişkin uyarı yaptı.

Güneş'te meydana gelen bu büyük patlama ABD'nin Charlotte kentinde son 20 yılın en güçlüsü olarak kaydedilen G4 sınıfı bir jeomanyetik fırtınanın meydana gelmesine neden oldu.

Guterres'ten UAD kararına açıklama: İsrail'in uyacağına inanıyoruz Guterres'ten UAD kararına açıklama: İsrail'in uyacağına inanıyoruz

Bilim insanları, bu tür şiddetli güneş fırtınalarına sık rastlanmadığını dile getirerek, genellikle Güneş aktivitesinin en yüksek olduğu dönemlerde meydana gelen doğal bir durum olduğunu ifade etti. ABD'deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) konuyla ilgili açıklamada bulundu.

UYARI YAYINLANDI

Acil durum uyarısında "Jeomanyetik fırtınalar Dünya'ya yakın yörüngedeki ve Dünya yüzeyindeki altyapıyı etkileyebilir” denildi. Öte yandan fırtınanın iletişimi olumsuz yönde etkileyebileceği, elektrik şebekesini, navigasyonu, radyo ve uydu operasyonlarını bozma potansiyelinin olduğuna da değinildi.

"KUTUP IŞIKLARI GÜNEY BÖLGELERDE GÖRÜLEBİLİR"

Jeomanyetik fırtınaların aynı zamanda kutup ışıklarını da tetikleyebileceği aktarılırken, şiddetli bir jeomanyetik fırtınanın, kutup ışıklarının Alabama ve Kuzey Kaliforniya kadar güneyde görülme potansiyelini de içerdiği bildirildi.