ASLINDA HABER MERKEZİ /

Hindistan üniversiteleri, Gazze'deki savaşın başlamasından bu yana İsrail üniversiteleri ve silah şirketleriyle araştırma bağlarını derinleştirdi. Bu işbirlikleri, savunma, robotik ve yapay zeka alanlarında yoğunlaşarak artarken, ABD ve İngiltere'deki birçok üniversite, ölü sayısının artmasıyla İsrail ile değişim programlarını yeniden gözden geçiriyor.

YAPAY ZEKA ORTAKLIĞI

Batılı üniversitelerden yükselen tepkiyi fırsata çeviren Hindistan üniversiteleri, son aylarda savunma, robotik ve yapay zeka (AI) alanlarında İsrail üniversiteleriyle işbirliklerini artırdı. Birçok üniversite, İsrail silah şirketleri veya İsrail'e silah gönderen Hint şirketleri ile çalışmaya başladı. Bazıları kamuoyuna duyurulan bu işbirlikleri, İsrail'in Hindistan üniversiteleriyle daha yakın bağlar kurarak savunma ve teknoloji araştırma merkezleri inşa etmeye çalıştığını gösteriyor.

TEMASLAR ARTTI

Middle East Eye''de (MEE) yer alan habere göre, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) İsrail'in Gazze'de soykırım işlediğini tespit etmesinden bu yana, Hindistan üniversiteleri ile İsrail üniversiteleri ve silah şirketleri arasında bir düzineden fazla toplantı, atölye ve anlaşma yapıldı. Uzmanlar, bu anlaşmaların İsrail'in Hindistan'ın üniversite sistemine girme çabası olarak değerlendirilebileceğini belirtiyor.

BOYKOT PANİĞİ

İsrail üniversiteleri, ABD ve Avrupa'daki son üniversite kampüsü protestolarının ardından akademik boykot olasılığı hakkında panik moduna geçti. "Fildişi ve Çelik Kuleler" kitabının yazarı Maya Wind, İsrailli akademisyenlerin işbirliklerinden dışlanma, hibeleri kaybetme, meşruiyet kaybı ve parya statüsüne gelme endişelerini dile getirdiğini belirtti.

AKADEMİK ORTAKLIK!

Şubat ayında Kudüs İbrani Üniversitesi'nden (HUJI) bir heyet, Hindistan'daki yedi yükseköğrenim kurumu temsilcileriyle görüştü. Görüşmeler, Hindistan Teknoloji Enstitüsü, Delhi (IIT-Delhi), Hindistan Tıp Bilimleri Enstitüsü ve Tata Temel Araştırmalar Enstitüsü gibi prestijli kurumları içeriyordu. Bu görüşmeler sonrası, HUJI ve IIT-Delhi, karşılıklı ilgi alanlarına odaklanan projeler için işbirliği önerileri yayınladı.

Iit And Iai

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI), 13 Mart 2024'te uygulamalı araştırma konusunda iş birliği yapmak üzere Hindistan Teknoloji Enstitüsü Delhi protokol imzaladı.

Suikast girişimi sonrası Trump'ın doktoru açıklama yaptı! Suikast girişimi sonrası Trump'ın doktoru açıklama yaptı!

YENİ ANLAŞMALAR

Mart ayında İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI), IIT-Delhi ile bir anlaşma imzalayarak "stratejik bir ortaklık" başlattı. IAI, bu ilişkinin araştırmayı ilerletmek ve teknolojik mükemmeliyeti şekillendirmek için ortak bir vizyonu olduğunu belirtti. Benzer şekilde, Hindistan Devlet Mühimmat Şirketi (MIL), IIT-Madras ile ortaklaşa çalışarak "Hindistan'ın ilk yerli tasarım 155mm Akıllı Mühimmat mermilerini" geliştirme projelerini duyurdu.

HİNDİSTAN'IN İSRAİL'E DESTEĞİ

Hindistan, 7 Ekim saldırılarının ardından Gazze'deki savaşa erken destek veren ülkelerden biri olarak kendini tanıttı. Hindistan, İsrail ile normalleşme ilişkilerini 1992'de başlattığından beri, savunma, tarım, siber güvenlik ve su koruma alanlarında İsrail'in önemli bir teknoloji alıcısı haline geldi.

I L L U S T R A T I O N I N D I A I S R A E L

İsrail Başbakanı Netanyahu, Hindistan Başbakanı Modi’yi arayarak sık sık bilgi veriyor. Modi ise Siyonist mevkidaşına sosyal medya üzerinden Gazze’deki katliamlar konusunda destek mesajı yayımlıyor.

ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ HIZLANDI

2022'de Hindistan öğrencileri, İsrail'deki yabancı öğrenciler arasında en büyük grubu oluşturdu. İsrail'in Güney Hindistan Başkonsolosu Tammy Ben-Haim, her iki hükümet tarafından kurulan sistemler sayesinde öğrencilerin İsrail'e seyahat ettiklerini belirtti. Ancak, hızlı gelişmelerden endişe duyanlar, Amerikan meslektaşları gibi Hindistan üniversitelerinin de bu ortaklıklara bağımlı hale gelip gelmeyeceğini merak ediyorlar.

KÜLTÜREL VE SOSYAL BAĞLAR

İki ülke arasındaki kültürel ve sosyal bağları geliştirme çabaları, Bollywood'un İsrail'de yaygınlaştırılmasından, her iki ülkenin benzer demografik tehditlerle karşı karşıya olduğu veya benzer kaderi paylaştığı yönündeki Hindutva ve Siyonist mitlerin ana akım hale gelmesiyle arttı. Bu bağlar, öğrenci ve akademik değişimlerin teşvik edilmesine de katkıda bulundu.


Israel India Workers Afp

-25 Ocak 2024- İsrail'de iş bulmak için Uttar Pradesh’teki  Endüstriyel Eğitim Enstitüsü'nde düzenlenen bir işe alım kampanyasında başvuran Hint işçiler.

Editör: Merve Çoban