Berfin Bitirim-Muhabir

Deprem mezarlığında buruk arefe... Deprem mezarlığında buruk arefe...

Türk Hava Yolları'na ait İstanbul-Panama City seferini gerçekleştiren Boeing 787-9 Dreamliner tipi uçak, Fransa hava sahasındayken acil durum bildirimi yaparak İstanbul'a geri döndü. Uçak, sorunsuz bir şekilde İstanbul Havalimanı'na iniş yaptı, ancak olayla ilgili detaylı bir açıklama yapılmadı.

ACİL DURUM İLAN ETTİLER

Türk Hava Yolları'na (THY) ait TK801 sefer sayılı uçak, sabah saatlerinde İstanbul Havalimanı'ndan kalkış yaptıktan sonra Fransa hava sahasına ulaştığında acil durum kodu verdi. Uçuş ekibi, ilk olarak Paris'e yönelme kararı aldı, ancak daha sonra bu karardan vazgeçerek İstanbul'a geri dönme kararı aldı.

Resim 2024 06 07 095421293

TEKNİK BİR SORUN OLABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLÜYOR

Edinilen bilgilere göre, uçakta teknik bir arıza nedeniyle acil durum ilan edildiği iddia ediliyor. Ancak, THY yetkilileri konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Acil durum ilan edilmesine rağmen uçak uzun süre havada kaldı ve akşam saatlerinde İstanbul Havalimanı'na güvenli bir şekilde iniş yaptı.

YÖNLENDİRME KARARI ALDILAR

Fransa'nın hava sahasındayken acil durum kodu veren TC-LLN kuyruk tescilli uçak, Biskay Körfezi üzerinden dönüş yaparak Paris'e divert (yönlendirme) kararı aldı. Fakat, uçuş ekibi daha sonra İstanbul'a dönmeyi tercih etti ve uçak sorunsuz bir şekilde iniş yaptı.

Olayın ardından herhangi bir yolcu yaralanması ya da başka bir sorun bildirilmedi. THY'nin konuyla ilgili detaylı açıklama yapması bekleniyor.

Kaynak: aslinda.com