Kayseri'de Suriye uyruklu bir çocuğun Suriyeli bir şahıs tarafından taciz edildiği iddiaları üzerine başlayan ve çeşitli illere yayılan ırkçı saldırılarda İstanbul Maslak'ta Arap iş insanları da hedef oldu. 

Aralarında Türkiye'de yatırım yapan Arap iş insanları Khaled Fouzan ve İbrahim Al Hudaithi'nin de bulunduğu bir grup dün gece Maslak 1453'te restoranda yemek yerken, masalarına gelen M.İ isimli bıçaklı kişi tarafından küfürlü sözlerle hedef alındı. 

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) resmi X (Twitter) hesabından ırkçı saldırıya tepki gösterdi. 

TÜRSAB'dan yapılan açıklama şöyle oldu:

Ülkemize gelen turist sayısını ve niteliğini artırmak için canla başla çalışan “Seyahat Acentalarının” Birliği TÜRSAB olarak geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Orta Doğu ülkelerinden gelen misafirlerimize karşı yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Anadolu Kültürü ile bağdaşmayan, tüm dünyaca bilinen ve takdir edilen misafirperverliğimize gölge düşüren bu davranış asla kabul edilemez.

Bu tür çirkin saldırıların cezasız kalmaması gerektiğine inanıyoruz. Son dönemde özellikle Orta Doğu ülkelerinden gelen misafirlerimize yönelik bu türden tavır ve söylemler turizm sektör temsilcileri olarak bizleri ziyadesiyle üzmektedir.

Bakan Yerlikaya açıkladı: Rusya'yı kana bulayan terörist Bodrum'da yakalandı Bakan Yerlikaya açıkladı: Rusya'yı kana bulayan terörist Bodrum'da yakalandı

Barış ve kardeşliği tesis eden sektörün temsilcileri olarak farklı kültürlerden insanların karşı karşıya getirilmesi, tehdit edilmesi, her 100 turistten yaklaşık 90’ının ülkemize gelmesini sağlayan Seyahat Acentalarımızı kaygılandırmaktadır. Ülkemize gelen her misafir, milliyeti fark etmeksizin bizim için çok değerlidir. Benzer olayların bir kez daha yaşanmamasını temenni ediyor, bu saldırıya maruz kalan misafirlerimize geçmiş olsun dileklerimizi bu vesile ile iletmek istiyoruz.

Kaynak: www.aslinda.com