Berfin Bitirim-Muhabir

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın açıkladığı bilgilere göre, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Başkanlığı koordinasyonunda, İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından geniş kapsamlı bir operasyon gerçekleştirildi. Tarihi eser kaçakçılığı ve organize suç örgütü kurma suçlarına yönelik başlatılan bu operasyon, İzmir merkezli olmak üzere toplam 24 ilde yürütüldü.

DEFİNE-1 OPERASYONU BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, Karaman, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Aydın’da eş zamanlı olarak düzenlenen Define-1 operasyonunda, Türkiye'ye ait tarihi eserleri kaçak kazılarla elde edip yurt dışındaki müzayede evlerine satan organize suç örgütünün 47 üyesi gözaltına alındı.

Fırat Nehri'nde bir kişi ölü bulundu Fırat Nehri'nde bir kişi ölü bulundu

MALİ İŞLEMLER ORTAYA ÇIKARILDI

Şüphelilerin banka hesap hareketlerinin detaylı incelenmesi sonucu, Avrupa ve ABD'de faaliyet gösteren beş farklı müzayede evinden, örgütün lideri ve “pazarlamacı” olarak adlandırılan kişi ile aile bireylerine, güncel kur ile yaklaşık 72 milyon TL tutarında döviz cinsinden para gönderildiği belirlendi. Bu paranın, suç örgütü üyeleri ve onlara menfaat sağlayan kişiler arasında paylaştırıldığı tespit edildi.

Ayrıca, 2020 yılında Hırvatistan’da ele geçirilen ve Türkiye'ye iade edilen 1057 adet tarihi eserin de bu suç örgütü tarafından yurt dışına kaçırıldığı ortaya çıktı.

ELE GEÇİRİLEN MALZEMELER

Operasyonlarda, 6.325 adet sikke, 997 adet obje, beş dedektör, iki ruhsatsız tüfek, bir ruhsatsız tabanca ve çok sayıda fişek ele geçirildi. Gözaltına alınan 47 şüphelinin sorgusu sürerken, operasyonun tarihi eser kaçakçılığına büyük bir darbe vurduğu belirtiliyor.

Editör: Berfin Bitirim