Burcu Balta - Özel Haber

Adana'da yüksek nem ile birlikte hissedilen sıcaklıkların 40 derecenin üzerinde seyretmesi ile sıcaktan bunalan vatandaşlar ilginç yöntemler ile serinliyor.

Kozan ilçesi Çanaklı Mahallesi'nde sulama kanalı çevresinde bulunan bir vatandaş sıcaktan bunalınca imdadına kepçe operatörü yetişti.

Ahır yangınında 24 küçükbaş hayvan telef oldu Ahır yangınında 24 küçükbaş hayvan telef oldu

Kanala girmeyen vatandaşı kepçe operatörü sulama kanalından kepçesine su alıp üzerine dökerek serinletti. O anlar ise çevredeki bir vatandaşın cep telefonuna yansıdı.

SICAKTAN KORUNMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte artan sıcaklıklar, vatandaşlar için tehlike oluşturabiliyor. Sıcak havalardan korunmak için elbette bazı önlemler de almalıyız. Bu aylarda, hafif ve açık renkli giysiler tercih edilmeli ve bol su tüketimi de aksatmamalıyız.

UV ışınlarından korunmak için güneş koruyucu kremler kullanılması gerekirken, sıcak çarpması yüzünden hastalanmamak adına serin yerlerde bulunulabilir.

Peki güneşin en yoğun olduğu ve zararsız olduğu saatleri sizler için derledik.

Güneşin en yoğun olduğu 10.00-16.00 saatleridir.

Güneşin en zararsız olduğu saat: 15.00’dan güneş batana kadar ki süre.

Güneşe çıkılmaması gereken saat: 12.00 – 15.00 arasıdır. Güneşin tam tepede dik gelmesinden dolayı sıcaklığın çok olduğu saat aralığıdır. Bu zamanlarda kronik hastalar, yaşlılar ve hamileler dışarıda bulunmaması iyi olur.

Kaynak: aslinda.com