Berfin Bitirim-Muhabir

Yargıtay Başkanlığına 37. tur oylamada 193 oy alan Ömer Kerkez seçildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Herkes yargıya yardımcı olmalı" olmalı sözlerinin akabinde Yargıtay 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk, adaylıktan çekildiğini açıklamıştı.

Bu gelişmenin ardından Pazartesi günü yapılan 36. tur oylamada da sonuç çıkmadı. Son olarak Bugün bir oylama daha gerçekleştirildi.

Yargıtay başkanı seçilebilmek için 175 oy alınması gerektiği ifade edilirken, 36. turda mevcut başkan Mehmet Akarca 111 oy, Ömer Kerkez ise 169 oyun sahibi olmuştu. Seçimlerde 11 üye boş oy kullandı. 36 üyenin oyu da geçersiz sayıldı. Ömer Kerkez, 33. turda 119 üyenin oyunu almıştı. 

UAD'ın kararına Türkiye'den açıklama: Kararların süratle yerine getirilmesini bekliyoruz UAD'ın kararına Türkiye'den açıklama: Kararların süratle yerine getirilmesini bekliyoruz

Bugün yapılan 37. tur oylamada ise 193 oy alan Ömer Kerkez resmi olarak Yargıtay Başkanı oldu.

ÖMER KERKEZ KİMDİR?

1966 tarihinde Antakya’da dünyaya gelen Ömer Kerkez ilk, orta ve lise eğitiminin Antakya'da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandı ve bu bölümden 1988 yılında okulunu başarıyla tamamladı.

Mezuniyetin Trabzon'da askerlik yaptı. Hatay hakim/savcı adayı olarak mesleğe başlayan Ömer Kerkez pek çok il ve ilçede önemli görevlerde bulunmuştur.

Elbistan, Kozluk, Erzin Cumhuriyet savcılığı görevlerini yerine getirdi.

2017'de Yargıtay üyeliğine seçildi.

Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesi Başkanlığı görevini yerine getiriyor.

Ömer Kerkez evli ve 3 çocuk babasıdır.