Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Suat Kılıç, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sonrasında açıklamalarda bulundu.

"SREBRENİTSA'DA YAŞANANLAR BUGÜN GAZZE'DE YAŞANIYOR"

Srebrenitsa Soykırımı'nın 29. yılında, hayatını kaybedenleri andığını söyleyen Kılıç, aynı senaryonun bugün Gazze'de yaşandığını vurguladı.

ÖNCELİKLİ GÜNDEM EKONOMİ

Kılıç, Türkiye'nin öncelikli gündeminin ekonomi olduğunu, 4 milyon 278 bin hanenin devlet ve belediyelerin yardımıyla geçimini sürdürdüğünü söyledi.

Aylin Cesur, İYİ Parti'den istifa etti Aylin Cesur, İYİ Parti'den istifa etti

PRİM ÖDEYEMEYEN VE İŞSİZ OLANLAR

Bu yılın beş aylık döneminde 9 milyondan fazla vatandaşın sosyal güvenlik primlerini ödeyemediğini ileri süren Kılıç, 10 milyondan fazla kişinin işsiz olduğunu savundu.

"SÖYLEM BİRLİĞİ NORMAL"

En düşük emekli maaşı ve asgari ücret hakkında konuşan Kılıç, muhalefetin asgari ücretle ilgili söylem birliğine sahip olmasının normal olduğunu belirtti.

"ADİL VE VİCDANİ BİR ÇÖZÜM İÇİN ELİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA DAVET EDİYORUZ"

Yüzde 75'e yakın enflasyonun olduğu bir ülkede, en düşük emekli maaşı ve asgari ücreti zamsız sürdürmenin  mümkün olmadığını vurgulayan Kılıç, şunları kaydetti, "Başta ekonomi yönetimi olmak üzere hükümet yetkililerinin tamamını adil, vicdani bir çözüm için elini taşın altına koymaya davet ediyoruz. 'Para yok' diyerek bu işten kurtulmak mümkün değil."

"ÇÖZÜM DEĞİL"

Emeklilere yapılacak zamlarla ilgili açıklamayı merakla beklediklerini ifade eden Kılıç, En düşük emekli aylığını yükseltmenin çözüm olmadığını vurguladı.

"EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞININ ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNE YÜKSELTİLMESİ GEREKİR"

En düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine yükseltilmesi gerektiğini söyleyen Kılıç, "Diğer tüm emeklilerin maaşları da orantılı olarak buradan yukarıya doğru kademeli olarak yükseltilmelidir." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA