ÖSYM 81 il ve Lefkoşa'da düzenlenen ve 3 milyon 120 bin 878 adayın başvurduğu 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) üç oturumu da tamamlandı. YKS sınavı sonrası sosyal medya yer alan bazı görüntülerin ardından "YKS soruları sızdırıldı" iddiası ortaya atıldı. 

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: SORULAR HAVUZDAN

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın Başdanışmanı Prof. Dr. Ergün Yolcu, Telegram üzerinden yayılan "YKS soruları sızdırıldı" iddiasına açıklık getirdi. Yolcu, "Bahse konu Telegram grubunda yayınlanan ve 2024 yılı AYT soruları olduğu öne sürülen görsellerde yer alan sorularla ilgili yapılan çalışmalarda ilgili soruların ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı’na ait resmi internet sitesi soru havuzunda yer aldığı görülmüştür" sözlerini sarf etti.

ÖSYM BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

ÖSYM, sosyal medya üzerinden ortaya atılan iddiaları değerlendirdi. YKS oturumlarının başarıyla tamamlandığını belirten Ersoy, iddiaları "dezenformasyon" olarak değerlendirdi.

Ersoy, "YKS başarıyla tamamlanmıştır. Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın organlarını da çıkan haberler ile ilgili ilgili hukuki süreç başlatılmıştır" ifadelerine yer verdi.

DMM DE İDDİALARI YALANLADI

Kahraman Mehmetçik tarih yazıyor! 7 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi... Kahraman Mehmetçik tarih yazıyor! 7 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi...

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, çeşitli sosyal medya hesaplarında ortaya atılan, "YKS soruları sınavdan önce sosyal medya platformlarında paylaşılmış" iddiasını yalayarak şu değerlendirmede bulundu:
Yapılan araştırmalar neticesinde, paylaşılan ekran görüntüsü ve fotoğrafların 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS 2024) ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığı belirlenmiştir.

GÖESELLER DENEME KİTAPÇIKLARINDAN ALINMIŞ

Bahse konu birçok görselin, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü (OGM) Materyal web sitesindeki deneme sınavları veya bazı özel eğitim kuruluşları tarafından hazırlanan deneme sınavı kitapçıklarından alındığı tespit edilmiştir.

Yine geçtiğimiz yıllarda benzer iddialarla dolaşıma giren bazı görsellerin yeniden, "sorular çalındı veya satıldı" gibi iddialarla paylaşıldığı görülmektedir.

Editör: Ela Duyar