Berfin Bitirim-Muhabir

Ankara'da düzenlenen Erdoğan-Miçotakis zirvesi, Yunan kamuoyunun en çok konuşulan olaylarından biri olmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanYunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile bir araya gelerek ülkelerarası iletişimin gelişmesine katkı sağladı.

Karşılıklı yapılan açıklamalarda taraflar, diyalog kanalarının açık tutulması konusunda fikirlerini dile getirdi. Basın toplantısının dikkat çeken anı ise Hamas konusundaki görüş ayrılıkları oldu.

Bakan Bayraktar duyurdu! Doğal gaz üretiminde yeni rekor Bakan Bayraktar duyurdu! Doğal gaz üretiminde yeni rekor

HAMAS KONUSUNDA AYRIŞTILAR

Basın toplantısının ardından Yunanistan basını manşetlerinde iki liderin görüşmesini yazdı. CNN Yunanistan, "İki lider, Hamas için aynı fikirde olmadıkları konusunda anlaştı" diye yazdı.

Hamas'ın, iki lider arasındaki anlaşmadığı ana konu olduğu dile getirilirken, Erdoğan'ın, "Üzerinde anlaşamadığımız önemli bir konu var. Hamas'ı terör örgütü olarak görmüyorum." şeklindeki sözleri manşetlere taşındı.

HAMAS ANLAŞMAZLIĞI

Miçotakis-Erdoğan görüşmesinde pozitif gündeme vurgu yapıldığını aktaran Kathimerini, Hamas'ın ise yeni anlaşmazlık konusu olarak ortaya çıktığını ifade etti.

Basın toplantısı sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Hamas'a bakış açısında farklılıklar yaşadığını Miçotakis'e söylediği ifade edildi.

Resim 2024 05 14 094953537

"ONLAR TERÖRİST DEĞİL, DİRENİŞÇİ"

Naftemporiki adlı yayın organı da Erdoğan'ın Hamas için "Onlar terörist değil, direnişçi" şeklindeki ifadelerine odaklandı.

Haberde, "Türkiye Cumhurbaşkanı, Hamas ve Gazze Şeridi'ndeki savaşla ilgili bilinen argümanlarını tekrarladı." denildi.

Bunun üzerine Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in de "Anlaşmazlıklarımızın yanında uzlaşılarımıza da paralel bir sayfa ekleyebileceğimizi gösterdik" ifadeler kullanıldı.