ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in resmi temasları sürüyor.

ABD Kongresi’nin geçtiğimiz ay Ukrayna’ya 61 milyar dolarlık askeri yardım paketini göndermeyi onaylamasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e ziyarette bulundu.

Söz konusu ziyaret kuzeydoğu sınırında yoğun Rus bombardımanı ile mücadele eden Ukrayna e dayanışmasını göstermeyi amaçlıyor.

Sabahın erken saatlerinde Kiev’e ulaşan Blinken basına verdiği demeçte ziyaretin açık olarak zor zamanlardan geçen Ukraynalılara güçlü bir güvence sinyali vereceğini umduğunu söyledi.

ABD’li yetkililer ise yaptığı açıklamada, “Bakanın buradaki misyonu, savunmalarını güçlendirmeye yardımcı olacak (ve) savaş alanındaki inisiyatifi giderek daha fazla geri almalarını sağlayacak şekilde ek yardımımızın nasıl uygulanacağı hakkında konuşmaktır” ifadelerini kullandı.

Vucic’in timsah gözyaşları Vucic’in timsah gözyaşları

Yetkili, Blinken'in, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy de dahil olmak üzere Ukraynalı yetkililere ABD desteğinin devam edeceği konusunda güvence vereceğini ve Ukrayna'nın geleceğine odaklanan bir konuşma yapacağını söyledi.