Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti Kızılcahamam Kampı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan terörün meşrulaştırılmaya çalışılması ile ilgili uyarılarda bulunarak, "Bizim siyasette referansımız hukuktur. Terör hukuk dışıdır. Terörü meşrulaştırmak hukuk dışıdır. Şiddet hukuk dışıdır. Darbe hukuk dışıdır. Sokak eylemleriyle darbe girişimi hukuk dışıdır. Aynı tavrı aynı hukuku muhalefetten de bekleriz. Bizden hukuksuzluk karşısında yumuşak bir tavır beklemesin" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

"Sizleri en kalbi hürmetle selamlıyorum. İstişare toplantımızın hayırlı olmasını niyaz ediyorum. Bakan arkadaşlarımız geniş bir yelpazede sunumlarını yapacaklar. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz istişare toplantımızda olduğu gibi sizlerin kıymetli fikirlerini alacağız.

Resim 2024 06 01 114530619

"BELEDİYE BAŞKANLARI İLE BİR ARAYA GELECEĞİZ"

Son 1 yıldır ülkemizin gündemini kaplayan seçim maratonun tamamlanmasıyla siz kardeşlerimle beraber olalım dedik. İstişare toplantılarına devam edeceğiz. 1-2 Temmuz'da Belediye başkanlarımızla bir araya geleceğiz. Son 1 yılda yaşanan 3 seçimin de kapsamlı muhasebesini yapacağız. 

Partimizin kuruluşundan itibaren istişareye önem verdik. Halkımızla aramıza mesafe koymadık, görünmez duvarlar örmedik. Siyaseti milletimiz için yaptık.

HER GÖRÜŞE KAPIMIZI VE GÖNLÜMÜZÜ AÇTIK

Sokağın sesine kulak verdik. Çarşının nabzını tuttuk. Ne kendimizi, ne çalışma arkadaşlarımızı yankı odalarına hapsetmedik. Demokrasimizin güçlenmesi için her görüşe kapımızı ve gönlümüzü açtık.

Türk siyasi hayatında istişare kültürü bizimle anlam kazandı. İstişareyi her seviyede pratiğe döken ve kurumsallaştıran parti biziz. 

SEÇMENİN ULAŞTIRDIĞI MESAJLARIN FARKINDAYIZ

Yol gösterici eleştiriye her zaman açık olduk. 31. istişare toplantımızın temasını Türkiye'nin ortak aklı olarak belirledik. 14-28 Mayıs ile 31 Mart seçim sonuçlarındaki ayrışmayı kolaya kaçmadan ele alacağız.

Seçmenin bize ulaştırdığı mesajların farkındayız. Mesajların gereğini vakti saati geldiğinde muhakkak yapacağız. İnce eleyip sık dokuyoruz. Hiçbir şey olmamış gibi yolumuza devam etmeyeceğiz. Surda gedik açma girişimlerine fırsat vermeyeceğiz. 

Sahte rapor operasyonu! Polis ekipleri yakaladı... Sahte rapor operasyonu! Polis ekipleri yakaladı...

Değişim irademizi güçlü ve dinamik tutacağız. 

"VATAN HEPİMİZİN DEDİK"

Din, dil, ırk, mezhep, meşrep ayrımı yapmadık. Kimseyi hayat tarzıyla yargılamadık. Bu ülkede başörtüsünde, sakalından, inancından dolayı milyonlarca vatandaşımız mağdur edilmişti. Kürtler yanlış politikalar edeniyle ötekileştirilmişti. Biz kucakladık. Vatan hepimizin dedik, devlet hepimizin dedik. Biz ülkenin tamamını kardeş gördüğümüz için 22 yıldır milletimizin her kesiminin teveccühüne mazhar olduk.

Sadece oy aldıklarımızın değil, oy almadıklarımızın da tercihlerine saygı gösterdik. AK Parti var olduğu müddetçe kardeşlik siyasetinin temsilcisi olmaya devam edecektir. 

Seçim dönemlerinde rekabetin dozu artıyor. Türkiye 3 seçim sürecini üst üste yaşadı. Toplumumuzu yordu, yıprattı. 14 Mayıs seçimlerinde skandal provokasyon yaşandı. Tüm tuşlara basmalarına rağmen beklediği sonucu alamayanlar siyaseti yüksek gerilim hattına mahkum ettiler.

Resim 2024 06 01 121224115

"KUTUPLAŞMANIN GERİLİMİN TARAFINDA HİÇ OLMADIK"

CHP Genel Başkanı Özgür Özel bizi ziyaret etti. Ben de kendisini arayı uzatmadan Kurban Bayramı'ndan önce iade-i ziyarette bulunacağım. Bu yumuşamanın bir tarafı iktidarsa bir tarafı da muhalefettir. Biz kutuplaşmanın, gerilimin tarafında hiç olmadık. Üzerimize düşen varsa gereğini yaparız. Muhalefet kendisini bu noktada samimi bir özeleştiriye tabi tutmalıdır.

Biz yumuşa adı altında kimliğimizden, duruşumuzdan, kırmızı çizgilerimizden taviz verecek değiliz. Muhalefetten de böyle bir taviz beklemiyoruz. 

"TERÖRÜ MEŞRULAŞTIRMAK HUKUK DIŞIDIR"

Bizim siyasette referansımız hukuktur. Terör hukuk dışıdır. Terörü meşrulaştırmak hukuk dışıdır. Şiddet hukuk dışıdır. Darbe hukuk dışıdır. Sokak eylemleriyle darbe girişimi hukuk dışıdır. Aynı tavrı aynı hukuku muhalefetten de bekleriz. Bizden hukuksuzluk karşısında yumuşak bir tavır beklemesin.

Dar alanda siyaset olmaz. Bir elinde hançer tutanlarla diyalog olmaz. 15 Temmuz ihaneti sonrasında Yenikapı ruhu birilerinin ihtiraslarına kurban edildi. Milletimizin umutlarını artıran siyasetteki yumuşamanın bu sefer kelebek ömürlü olmamasını niyaz ediyoruz.

Hepimiz Türkiye'nin daha fazla refahlaşmasını istiyoruz. Teröre karşı ortak tavır geliştirmeden Türkiye'yi daha ileriye götüremeyiz.

"ENFLASYON İNİŞ TRENDİNE GİRECEK"

Türkiye ekonomisi il çeyrekte yüzde 5,7 oranında büyüdü. Üst üste 15 çeyrek büyümüş oldu. Çalışanların büyümeden aldığı pay yılın ilk çeyreğinde yüzde 42 olarak gerçekleşti. Enflasyon inşallah iniş trendine girecek. Hayat pahalılığını körükleyen fırsatçılık sorununda yeni düzenlemeyle elimiz güçlendi. Seçkinlerin, tuzu kuruların değil, sessiz yığınların sesi olmaya devam edeğiz.

7 Ekim'den beri Gazze'de yaşanan katliama en güçlü sesi gösteren tek ülkeyiz. Önce 54 kalemde ardından da tüm kalemlerde İsrail'le ticari işlemleri durdurduk.

Editör: Berfin Bitirim