Gökhan Erek / Muhabir

Dışişleri Bakanlığı sosyal medya hesabı X (eski adıyla Twitter) üzerinden Türkiye’nin Ortadoğu ve Suriye Polikaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“DEVLETİN VE MİLLETİN ÇIKARLARI ESAS ALINIYOR”

Türkiye’nin dış politikasının, devletin ve milletin çıkarlarını esas almakta olduğunu belirten Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye, bu anlayış tahtında, güçlü tarihi ve kültürel bağlarının bulunduğu Ortadoğu'da barış, İstikrar ve refahın tesisini hedeflemektedir. Bu siyasetin oluşturulmasında uluslararası hukuk, insani değerler ve küresel adalet arayışı temel prensiplerimizdir.” ifadelerine yer verildi.

İLKELİ TUTUM SERGİLENDİ

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin, Suriye'deki iç kargaşa neticesinde yaşanan insani trajedi karşısında da başlangıçtan bu yana ilkeli bir tutum sergilediğini hatırlatarak,  paylaşımını şu şekilde sürdürdü, “Dış politikasını milli menfaatleri doğrultusunda güncelleyen ülkemiz, ulusal güvenliğimize yönelik tehditlere karşı gerekli önlemleri almaktan da çekinmemektedir.”

YAPICI ELEŞTİRİLERİN DIŞ POLİTİKAYA KATKISI

Demokrasilerde yapıcı eleştirilerle dış politikaya katkı sağlamanın mümkün olduğunu belirten Dışişleri Bakanlığı, “Bununla birlikte, siyasi rant uğruna gerçeklerin çarpıtılması ve ideolojik bağnazlığa dayalı ithamlarda bulunulması bu kapsamda değerlendirilemez.” dedi.

ORTAYA ATILAN İDDİALAR TARİH BİLGİSİNDEN YOKSUN

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin, Ortadoğu ve Suriye politikasına yönelik ortaya atılan iddiaların, herhangi bir analitik nitelik taşımadığı gibi temel tarih bilgisinden dahi yoksun olduğunu da vurguladı.

Ahmet Davutoğlu: Devlet içinde ciddi bir tehlike görüyorum Ahmet Davutoğlu: Devlet içinde ciddi bir tehlike görüyorum

HUZUR VE İSTİKRAR ADASI OLMASI BAŞARDI

Türkiye’nin, yıllardır taammüden ateş çemberine dönüştürülmüş bir coğrafyada huzur ve İstikrar adası olmayı başardığını anımsatan Dışişleri Bakanlığı, paylaşımına şu satırları ekledi, “Ülkemiz bölgede yaşanan savaşların dışında kaldığı gibi milletimizin huzur ve güvenliğini perçinlemiş, refahını artırmıştır. Bu süreçte savunma yeteneklerini de geliştiren ülkemiz, kendi coğrafyasında akamete uğrattığı terörle sınır ötesinde de mücadele edebilir hâle gelmiştir.”

BÖLGEYE NÜFUZ ETMEYE ÇALIŞAN EGEMEN GÜÇLERİN VEKİLLERİ

Dışişleri Bakanlığı, tüm gerçekleri görmezden gelerek salt siyasi rant amacıyla mesnetsiz ithamlarda bulunan kesimlerin, bölgeye nüfuz etmeye çalışan egemen güçlerin vekilleri hâline geldiklerinin de gözden kaçırılmaması gerektiği söyledi.

Özel Haber 2024 07

ÇIKARLAR DOĞRULTUSUNDA DEVAM EDİLECEK

Dışişleri Bakanlığı, dış politikadaki adımları, devletin ve milletin çıkarları doğrultusunda atmaya devam edeceklerini de paylaşımına ekledi.

Kaynak: aslında.com