Yerli ve milli savunma sanayimiz ile dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyoruz. Gelişen teknolojiler, muharebe sahasında ortaya çıkan ihtiyaçlar başarıyla karşılanıyor.

Bu çalışmaların bir örneği insansız kara aracı platformuna yönelik olarak gerçekleştirildi.

YENİ SİLAHA FAYDALI YÜKLER ENTEGRE EDİLDİ

Güvenlik güçlerinin envanterine kazandırılan son insansız kara aracı BARKAN'a yeni faydalı yükler entegre edildi.

Akıncı TİHA Reisi'nin helikopter enkazını bulmuştu! "Operasyonel kabiliyet tüm dünyaya damgasını vurdu" Akıncı TİHA Reisi'nin helikopter enkazını bulmuştu! "Operasyonel kabiliyet tüm dünyaya damgasını vurdu"

Bu kapsamda, Repkon Defence üretimi 40 milimetre Otomatik Bombaatar (RDS40-AGL), Unirobotics tarafından geliştirilen TRAKON Lite Uzaktan Kumandalı Silah Sistemi ile BARKAN üzerinde kullanılmaya başlanıyor.

PERFORMANSI TEST EDİLDİ

BARKAN, entegrasyon çalışmalarının ardından yeni silahı ve uzaktan komutalı silah sistemiyle kapalı ve açık alanlarında test edildi. Testlerin sonucunda başarı kazandı.

İnsansız kara araçları alanında farklı sınıflarda geliştirilen yerli ve milli çözümler son dönemde göreve hazır hale getirilerek Kara Kuvvetleri Komutanlığı için sahada kullanılıyor.

SERT HAVA KOŞULLARINA KARŞI SAVAŞIYOR

"Orta sınıf 1. seviye insansız kara aracı" BARKAN, HAVELSAN tarafından yürütülen "dijital birlik" konseptinin karadaki unsurlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Saha testlerinin ardından 2023 sonunda envantere giren BARKAN, sahip olduğu özelliklerle güvenlik güçlerine karşı asimetrik tehditleri ortadan kaldırmanın yanı sıra zorlu arazi ve sert hava koşullarının üstesinden gelebiliyor.

Yüksek riskli askeri görevlerde muharebe etkinliğini artıran BARKAN, çeviklik gerektiren birçok senaryoda ileri güvenlik sağlamak üzere tasarlandı.

5 SAATTEN UZUN SÜRE GÖREVDE KALIYOR

BARKAN, saatte 13 kilometreden fazla hıza ulaşıp, 5 saatten daha uzun şekilde görev yapabiliyor.

TRAKON LITE entegrasyonu ile beraber BARKAN, 7,62, 5,56 milimetre makineli, 12,7 milimetre ağır makineli tüfekleri taşıyabilme kabiliyeti kazanacak.

40 milimetre Otomatik Bombaatar 40x53 milimetre mühimmatları ile atış kabiliyetine sahip bulunuyor.

RDS40-AGL, muadilleri arasında kullanıcı odaklı, daha güvenilir ve daha dayanıklı olması gibi özelliklerle ön plana çıkıyor.