Berfin Bitirim-Muhabir

Türkiye artık uzayda da varlığını tüm dünyaya kanıtladı. İlk astronutumuz Alper Gezeravcı’nın Ululslararası Uzay İstasyonu (ISS) yolcuğunun ardından ülkemizin ikinci astronotu olarak adını tarihe yazdıran Tuva Cihangir Atasever de uzay yolculuğunu tamamladı.

Konuya ilişkin önemli açıklamalar Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’den geldi. Kamuoyunu bilgilendirmek için gerçekleştirilen basın toplantısına Alper Gezeravcı’da katıldı.

Bakan Kacır "Ülkemizin uzay alanındaki bilimsel araştırma ve geliştirme kapasitesini ileriye taşıyacağız. 21. yüzyılın başında özel sektör firmalarının dahil olmasıyla yeni uzay dönemi başlamış oldu" dedi.

Bakan Kacır’ın açıklamaları şu şekilde:

Vücuduna takılmış deney setleriyle 7 farklı deneyi icra etti. Deneylerin kapsamının genişletilmesine imkan tanındı. Ülkemizin uzay alanındaki bilimsel araştırma ve geliştirme kapasitesini ileriye taşıyacağız. 21. yüzyılın başında özel sektör firmalarının dahil olmasıyla yeni uzay dönemi başlamış oldu.

“UZAYIN SUNDUĞU FIRSATLARDAN YARARLANACAĞIZ”

Uzayın sağladığı ekonomik fırsatlardan daha güçlü şekilde yararlanma güçlendi. Yenilikçi projelerin arkasında uzay araştırmaları yatıyor. Uzayın sunduğu fırsatlardan en üst düzeyde yararlanacağız. Türksat 6A 8 Temmuz haftasında fırlatılacak. Milli uydu markamızı oluşturacağız. Uzay alanında toplumsal ilgiyi artırmaya devam edeceğiz.

“AY’A TÜRKİYE’NİN DE İLGİSİ VAR”

Biz küresel düzeyde uzay çalışması yürüten tüm ülkelerle diyaloga açığız. UUI'de hala farklı ülkelerden astronotlar çalışmalarını sürdürüyorlar. TUA ülkemizi APSKO'da temsil ediyor. Uzay limanını uluslararası iş birliğiyle kuracağız. Bizim henüz ay programlarıyla ilgili iş birliğimiz söz konusu değil. Ay’a Türkiye'nin ilgisi var. Uzay aracıyla aya erişmeyi hedefliyoruz. Uzay çalışmalarında bazı ülkelerin coğrafi özellikleri var. 

“LUNAPARKTAKİ ÇOCUK KADAR HEYECANLIYDIM”

Tuva Cihangir Atasever şu ifadeleri kullandı:

Ben küçükken hiç hayalimde astronot olmak yoktu. Benim için uzay konusu yaşımı çok çok aldıktan sonra gelişmeye başlayan bir hayaldi. 2017 yılında uzay sistemleri direktörlüğünde uydu fırlatma araçlarının aviyonik sistemlerinden sorumlu mühendis olarak çalışmaya başladım. Türkiye'nin uydu fırlatma aracına giden diğer sistemlerde çalışma şansını elde etmiştim. Uzay ajansımız kurulu, Şubat 2021'de milli uzay programı açıklandı. 7-8 ay süren yoğun eleme sürecinden sonra Türkiye'nin iki astronotundan birisi olarak seçildim.

Alper Abi'yle birlikte Houston'a hareket ettik. NASA, SpaceX, Action, SA gibi uzay aracı tesislerinde yoğun kapsamlı eğitimlerden geçtik. Lunaparktaki çocuk gibi heyecanlıydım. 7 farklı deney icra ettik. 28 Mayıs'ta ABD'ye hareket ettik. Action Space firmasında deneylerimizi hazırladık. Fırlatmadan bir gün önce uçuşu simüle ettik. Sonrasında uçuşumuzu gerçekleştirdik. 45 bin feet irtifaya eriştiğimizde uygun koşullar oluştu. 1 dakikada 90 kilometrelik irtifaya çıktık. Kanatsız şekilde uçmaya başladık. Süzülmeye başlayınca pencereye yapıştım. Her nefeste yenilenir dünya demiş Mevlana... 8 Haziran'da yeniden doğdum yeniden geldim dünyaya.

Yapay Zeka Çağında Tekno-Politikanın Yükselişi Yapay Zeka Çağında Tekno-Politikanın Yükselişi

Editör: Berfin Bitirim