Lezzet, sadece karnımızı doyuran bir ihtiyaç değil, aynı zamanda ruhumuzu besleyen, hafızamıza kazınan bir deneyimdir. Bunu yaşamak için kimi zaman iyi bir restorana gitmek, kimi zaman ise sokak lezzetlerini keşfetmek gerekir. Her şehrin kendine özgü lezzetleri ve keşfedilmeyi bekleyen sayısız mekânları bulunur. Bu lezzet durakları keşfedilirken sadece yemeğin tadına değil, o yörenin kültürüne ve atmosferine de kulak verilmeli. Unutmayın, her lokma bir hikâyedir. Bugün de ülkemizin üç güzel şehri İstanbul, Ankara ve Düzce'den damak tadımıza hitap edecek üç lezzet durağını keşfedeceğiz. İstanbul’dan “Sütlüce Kadayıf”, Ankara’dan “Konuklar Restaurant” ve Düzce’den “Pidesan Özkan Tesisleri”.

İstanbul’da tarihî yarımadanın gizemli sokaklarında kaybolurken karşınıza çıkabilecek her köşe, lezzet dolu bir sürpriz barındırır. Geleneksel tatlardan yenilikçi bir bakış açısıyla oluşturulan tatlı mekânları, tarihî bir hamamın kubbesi altında sunulan Osmanlı mutfağı veya Eminönü'nde simit-ayran keyfi gibi. Anadolu'nun kalbinde yer alan bir memur kenti Ankara, sadece tarihi ve kültürü ile değil, lezzetleriyle de öne çıkar. Anadolu mutfağından köfte, döner ve kavurma gibi en doyurucu ve lezzetli örneklerini barındırır. Yeşilin her tonuyla dolu Düzce, doğal güzellikleri ile olduğu kadar lezzetleriyle de dikkat çeker. Pidesi, köftesi ve alabalığı, bu şehrin mutfağının en gözde ürünleridir.

Sütlüce Kadayıf Esenkent

‘Bahçeşehir ‘in kalbinde bir lezzet durağı’

Değerli bir dostumun tavsiyesi üzerine, Bahçeşehir Esenkent'te Elektrik Santrali karşısında, ışıl ışıl yeni bir mekân keşfettim: Sütlüce Kadayıf'ın Esenkent şubesi. Yolumun üstünde olmasına rağmen pek göremediğim mekânın lezzetleri damağımda âdeta bir lezzet şöleni yaşattı diyebilirim. Reyhan Erol ve eşi Tayyip Erol'u henüz bir yılı dolmayan bu şık ve ferah mekânı oluşturdukları için yürekten kutluyorum. Yaz aylarının hafifliği ve ferahlığıyla mükemmel bir uyum içinde olan sütlü kadayıf ve soğuk baklavanın lezzeti beni gerçekten etkiledi. Mekânın diğer tatlı seçeneklerinin de oldukça cezbedici ve fiyatlarının da gayet makul olduğunu söylemeliyim.

Gelenek ve modernliğin buluştuğu lezzet

Zarafetin ve hafifliğin her geçen gün daha da öne çıktığı günümüzde, geleneksel kadayıf tatlısı da modern bir yorumla karşımıza çıkıyor. Anadolu mutfağının sevilen tatlılarını modern bir lezzet anlayışıyla yeniden yorumlayan Sütlüce Kadayıf, uzun süren emek ve tecrübenin ürünü olarak usta ellerle hazırladıkları kadayıfı, özel sütlü sosla buluşturarak ortaya eşsiz lezzetler çıkarmış. Sütlüce Kadayıf'ın lezzet sırrı, kullanılan malzemelerin özenle seçilmesinde ve tatlıların soğuk odalarda dinlendirilmesinde yatıyor. Yöresinden gelen taze malzemelerle hazırlanan tatlılar, özel süt ile servis ediliyor ve damağa hafiflik ve unutulmaz bir lezzet sunuyor. Bu sayede Sütlüce Kadayıf, her mevsim keyifle tüketilebilen ve müdavimleri olan bir lezzet haline geliyor.

Hijyen ve kalite ön planda

Sütlüce Kadayıf, 1600 metrekarelik geniş bir imalathanede titizlikle üretim yapıyor. Tamamen doğal ve organik malzemeler kullanan marka, müşterilerine en yüksek kalitede ve sağlıklı tatlılar sunmayı amaçlıyor. Üretim süreçlerinde hijyen ve güvenlik önlemlerine büyük önem veriliyor, bu da Sütlüce Kadayıf'ın güvenilir bir marka olmasını sağlıyor. Bahçeşehir Esenkent bölgesinden geçiyorsanız, Sütlüce Kadayıf'a mutlaka uğrayın. Damak tadınıza hitap edecek bir lezzet yaşayacağınıza eminim.

Konuklar Restaurant

‘Lezzetin hikâyesi’

Ordu Gürgentepeli Beytullah Bozkurt, gastronomiye olan tutkusunu 1998 yılında, henüz öğrenciyken keşfettiğini belirtiyor. Ailesinden gelen arıcılık tecrübesi ve yatılı öğretmen okulunda edindiği disiplin, onu bu alana hazırlamış. Türkiye'nin önde gelen fast food zincirlerinden birinde işe başlayan Beytullah Bey, kısa sürede restoran müdürlüğüne ardından operasyon müdürlüğüne kadar yükseliyor. Hatta grubun birden fazla markanın yöneticiliğini dahi üstleniyor.

20 yıllık tecrübeyle firmasını kuruyor

2021 yılında, Beytullah Bey rotasını değiştirerek danışmanlık ve üretim odaklı bir yola koyularak Kayserili arkadaşı Özgür Çalışkan ile birlikte Konuklar Köfte'yi kuruyor. Toptan köfte satışı ile işe başlayan ikili, büyümenin sinyallerini alır almaz kendi restoranlarını açmaya karar veriyorlar. İlk olarak Ankara İskitler‘ de açılan Konuklar Restaurant’ta, bölgenin kültürüyle harmanlanan kavurma da menüde köftenin yanına ekleniyor. Sonra geçmişten gelen deneyimle döner de menüye dâhil edilerek üçlü bir lezzet şöleni oluşturuluyor. Henüz bir yılı dolmayan mekânda tadına baktığım döner, köfte ve kavurma üçlüsü nefisti. Kavurmanın lezzeti, muadillerinden epeyce farklı. Köftede, İstanbul kökenli ustalığın izlerini hissediyorsunuz. Dönerde ise etinin sululuğu ve tadıyla şahane bir lezzet sunuluyor.

Anam babam usulü lezzet, Türkiye’yi fethediyor!

Konuklar Köfte, geleneksel yöntemlerle seri üretime geçerek yepyeni bir sayfa açtı. "Anam babam usulü köfte" olarak ünlenen lezzetleri, Türkiye'nin dört bir yanına yayılmaya başladı. Ortaklar, Konuklar Köfte'yi sıradan bir köftecinin ötesine taşıyarak konsept bir marka hâline getirdiler. Hedefleri ise Türkiye'nin her köşesine köfte lezzetini ulaştırmak ve bu yolda, üretimden pazarlamaya, satıştan lojistiğe ve franchisinge kadar her alanda komple ürün ve hizmetler sunarak lider firma konumunu sağlamlaştırmak. İstanbul Mecidiyeköy’de ikinci şubeyi de devreye alan firma, Konuklar markasını bir zincir haline getirmeyi hedefliyor.

Pidesan Özkan Tesisleri

‘Yol üstünde bir lezzet durağı’

Anadolu'nun kalbi sayılan yemyeşil Düzce'nin Beyciler Mahallesi'nde, lezzet arayan yolcuları bekleyen 350 metrekarelik “Pidesan” adıyla bir mekân kuruluyor. 2018 yılında Özkan Yıldırım'ın ustalık dokunuşuyla açılan bu restoran, 2023 yılında “Pidesan Özkan Tesisleri” adı verilen ikinci şubesiyle sadece bir pide salonu değil, Anadolu mutfağının en güzel örneklerini sunan bir ziyafet sofrasına dönüşüyor.

3 bin metrekarelik bir tesis

Düğün ve etkinliklerde sunduğu lezzetlerle tanınan Özkan Yıldırım ve ekibi, şimdi Pidesan Özkan Tesisleri’nde hünerlerini pide ve kebaplarda konuşturuyor. 3 bin metrekarelik geniş alanda kurulu tesis, ferah atmosferi ve samimi dekorasyonu ile misafirlerini kucaklıyor. Tesis, sadece Düzceliler için değil, İstanbul ve Ankara'dan Anadolu Otoyolu üzerinden gelenler için de ideal bir mola noktası. Gölyaka gişelerinden birkaç yüz metre sonra karşınıza çıkan bu cennet, yorgunluğunuzu unutturacak lezzetlerle dolu. Ben de Düzce Gurmesi Özkan Gözütok aracılığıyla Ankara dönüşü bu tesise uğradım ve lezzetlerini çok beğendim.

Gece 24’e kadar açık restoran

Sabahın ilk ışıklarından gece yarısına kadar açık olan Pidesan Özkan Tesisleri’nde, güne çorba ile başlayıp, kahvaltı ile devam edebilirsiniz. Anadolu mutfağının en nadide örneklerinden kavurma, et sote, tas kebabı, patlıcan kebabı, türlü gibi sulu yemekler, gün boyu pişen taze pideler ve kebaplar... Mekânın en özel lezzetleri, odun fırınında pişirilen pideler. Bohça, Beylerbeyi, Okka gibi farklı çeşitleri ile her damak tadına hitap eden pideler, lezzetiyle hafızalara kazınıyor. Izgara çeşitlerinin yansıra alinazik ve külbastı gibi, belki de her yerde bulamayacağınız yöresel tatları da burada bulmak mümkün. Lezzetin sırrının kaliteli malzemede olduğunun bilincinde olan Özkan Usta, etlerini özenle seçiyor ve sucuğunu bile kendi hazırladığı etten yapıyor. Baharat, yağ ve diğer tüm malzemeler de titizlikle seçilerek en iyi lezzetin ortaya çıkması sağlanıyor. Düzce'ye yolunuz düşerse burada mola vermeden geçmeyin.