Geçen yıl Galatasaray ve Fenerbahçe’nin çok gerisinde kalan Beşiktaş, taraftarlarına kâbus dolu sezonu unutturmak için ciddi adımlar atıyor. Giovanni van Bronckhorst’un teknik direktör olarak seçilmesinden sonra transferde büyük sürprizle Rafa Silva gibi bir yıldızın açıklanması, Gabriel Paulista transferiyle defans hattının büyük bir tecrübeye emanet edilmesi heyecan verici adımların başlangıcı oldu.

Giovanni van Bronchorst nasıl bir oyun tercih edecek?

Hollandalı çalıştırıcı, gittiği her takımda 4-3-3 sistemiyle sürekli hücumu düşünen bir taktik anlayışa sahip. Şahsi düşüncem, burada da bu felsefeyi uygulamaya çalışacak. Kartal’ın en büyük silahı, ileride baskı olacak. Kapalı savunmaları hataya zorlayıp kaptığı toplarla gole gitmeyi düşünecekler. Transferde adı geçen İmmobile, bu sisteme tam uyan bir oyuncu. Defansta ismi geçen Uduokhai ve kampa katılan Paulista da hızlarıyla, hava toplarına hâkimiyetleriyle bu sisteme uygunlar. Rafa Silva’nın üst düzey servisçiliği, onu 10 numara pozisyonunda takımın lideri yapacaktır. Kanatlarda Semih, Rachica ve yine transferde adı geçen Di Maria ile korkutucu bir hücum hattına sahip olacaklar. İzleyenlere keyif veren, çok gollü maçlar seyrettirecek bir Beşiktaş görmemiz sürpriz olamayacaktır.

İmmobile neler yapabilir?

Henüz resmi imzalar atılmasa da bitmeye yakın olarak söylenen İtalyan golcü, harika bitiriciliği olan bir isim. İmmobile, sürekli golü düşünen, skorla nefes alan bir forvet. İtalyan santrafor, arkadaşlarını oynatan, sürekli pas alışverişinde bulunan bir merkez forvet değil. Daha çok defansı hataya zorlayan, ileride presi başlatan, boş alanlara koşular yapan bir oyuncu. Orta sahadan ve kanatlardan yapılacak direkt paslarla beslenebilirse gol yollarındaki ustalığını sergileyecektir. Ama kısmına geçersek oyuncunun kariyeri bana Aykut Kocaman’ın şu efsane sözünü hatırlatıyor: “Bazı çiçekler bazı topraklarda olmuyor.”  İtalya’da her sezon 20-30 gol atan oyuncu, İtalya dışına çıktığı iki sezonda Dortmund ve Sevilla’da beklenen performansı veremeyip tekrar İtalya’ya dönmüştü. Döndüğü gibi yine gollerine devam etti. Bakalım bu kez İtalya dışında ve bu kez daha yaşlı bir şekilde beklenen performansı verebilecek mi?